Haber

Fransa, Gazze Şeridi’ne insani yardım konulu uluslararası konferans düzenleyecek

Fransa Dışişleri Bakanlığı, İsrail saldırılarının hedefi olan Gazze Şeridi’ne yönelik insani yardım konulu uluslararası konferansın 9 Kasım’da Fransa’nın başkenti Paris’te düzenleneceğini duyurdu.

İsrail, Gazze Şeridi’ne gece gündüz saldırılarını sürdürürken, bölgedeki insani kriz de her geçen gün derinleşiyor. Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un girişimiyle 9 Kasım’da Fransa’nın başkenti Paris’te Gazze Şeridi’ne insani yardım konulu uluslararası bir konferansın düzenleneceği duyuruldu. Açıklamada, söz konusu konferansın Filistinlilere yönelik insani yardım konusunda devletler ve sivil toplum kuruluşları da dahil olmak üzere ana aktörleri harekete geçireceği belirtildi. Açıklamada, konferansın “uluslararası insani hukuka uyumu teşvik eden eylemler, sivillerin ve insani personelin korunması ve insani yardıma erişimin güçlendirilmesi”, “sağlık, su, enerji ve gıda alanlarında uluslararası insani müdahale” konularına odaklanacağı belirtildi. ve “sahada faaliyet gösteren uluslararası kurum ve kuruluşlara destek olmak” amacıyla harekete geçilmesi için üç ana unsura odaklanılacağı belirtildi.

Konferansa İsrail tarafı davet edilmeyecek

Konferansa kimlerin katılacağı henüz bilinmezken, devlet liderleri, hükümet liderleri ve dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Diplomatik kaynaklar, konferansta Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği başta olmak üzere uluslararası kuruluşlar ile Gazze Şeridi’nde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının da hazır bulunacağını söyledi. Diplomatik kaynaklar söz konusu konferansa İsrail’in davet edilmeyeceğini belirterek, konferansa Filistin yönetiminin katılacağını duyurdu.

İnsani yardım ve yaralılara yönelik deniz koridoru görüşülecek

Diplomatik kaynaklar ayrıca, Gazze Şeridi’ne insani yardım ulaştırmak için deniz koridoru oluşturulması ve yaralıların Gazze Şeridi’nden deniz yoluyla tahliyesinin de görüşüleceğini belirtti. -PARİS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu